Aktualno�ci

Non-profit


Dni Twardogóry A.D. 2008.

Pocz¹tek czerwca w Twardogórze jest tradycyjnie poœwiêcony Dniom Twardogóry, miasta, które od stuleci wpisuje siê w historyczno kulturaln¹ przestrzeñ ludzkiej egzystencji. Ogl¹daj¹c fotografie naszych poprzedników z XX stulecia, z sentymentem mo¿na zauwa¿yæ podobny styl œwiêtowania w swojej ma³ej ojczyŸnie. I czy to by³ rok 1920 czy obecnie , 2008 rok, mieszkañcy organizowali siê uczestnicz¹c przede wszystkim w zawodach sportowych. Ówczeœnie graj¹c w pi³kê no¿n¹ , palanta, obecnie króluje równie¿ futbol , tenis ziemny, strzelectwo. I tak w sobotê pod patronatem miasta zorganizowano trwaj¹ce dwa dni zawody w tenisie ziemnym oraz strzelectwie. Zaanga¿owanie w uczestnictwo w wymienionych dyscyplinach by³o du¿e. Nie samym sportem cz³owiek ¿yje. Kultura lokalnej spo³ecznoœci zosta³a pokazana w wystêpach zespo³u „Asperum”, wystêpach dzieci ze szko³y podstawowej nr 1 i 2 , Gimnazjum. Arperum zaprezentowa³o hevimetalow¹ muzykê, która na audytorium wywar³a du¿e wra¿enie, a za które wykonawcom podziêkowano gromkimi brawami. Zwiewne i ogniste tañce w po³udniowo amerykañskich rytmach zaprezentowa³o „Studio Tañca Kobyliñscy” . Uwieñczeniem pierwszego dnia autoprezentacji lokalnych artystów by³ wystêp zespo³u „Inck”. Wieczorem przyszed³ czas na wystêpy profesjonalistów . Jako pierwsza wesz³a na scenê Natalia Kukulska.

Kolejnym zespo³em który zamkn¹³ pierwzy dzieñ œwiêtowania by³ szo³ Patrycji Markowskiej.

Artystka w porywie frywolnoœci zachêca³a publicznoœæ do: ca³owania siê , kochania, „Robienia Dzieci”, picia trunków, pe³nej swobody i radoœci. Stojak mikrofonowy traktowa³a jak „rurkê” do tañców… , a i towarzysz¹cy jej instrumentaliœci, mia³o siê wra¿enie ,¿e byli pod „pantoflem” artystki. Niedzielne œwiêtowanie zaczêto od Mszy Œwiêtej w intencji mieszkañców gminy. Swoj¹ wysok¹ kulturê artystyczna zaprezentowa³ chór parafialny „Rapsodia” pod dyrygentur¹ Heleny Piotrowskiej i orkiestra dêta pod batut¹ Stanis³awa Miœkiewicza. Marsz , który koñczy³ mszê, zosta³ oklaskany gromkimi brawami przez jej uczestników. Scena przy festynowym placu obok remizy stra¿ackiej goœci³a kolejnych artystów naszej gminy. A byli nimi : Dzieci z Miejskiego Przedszkola , ognisko Muzyczne „Mezzoforte” pod kierunkiem Paw³a Grobelnego, Szko³y podstawowe z Che³stowa Goszcza, Grabowna Wielkiego.

Niezapomniane wra¿enia, pozostawia zawsze po sobie, wystêp zespo³u „The Spiro” z jego wokalist¹ Micha³em Bednarskim ( utwór „Whyski moja ¿ono”) , gitarzyst¹ Dawidem Kaczmarkiem, kierownikiem Robertem Orlikowskim, braæmi Borowskimi i reszt¹ zespo³u. Zakoñczenie dnia obchodów wieñczy³y wystêpy „Eleni” , w których zaprezentowa³a bardzo ciep³y bukiet piosenek do wspólnego œpiewania z trzydziestoletniego repertuaru jej wokalnej kariery . £zy wzruszenia wywo³a³a uduchowiony utwór „Ale Maria”. Artystka wtopi³a siê w t³um fanów parkuj¹c samochód na placu. miêdzy „swoimi” prawie bez ochrony. Wspólnym zdjêciom i rozdawanym autografom nie by³o koñca. Pere³k¹ w prezentacji lokalnych artystów by³ wystêp zespo³u tanecznego, prowadzonego przez instruktorkê tañca z Twardogóry, Irenê Holowach .Dziewczêta ubrane w jasno¿ó³te sukienki zaprezentowa³y miêdzy innymi „Salsê” Kubañsk¹, przyjêta przez publicznoœæ z zachwytem „³a³”. Cztery rozstawione telebimy podnios³y atmosferê, ale sportow¹, na których publicznoœæ obserwowa³a mecz Polska –Niemcy, po którym g³os zabra³a Beata Kozidrak z zespo³em Bajm. Niemi³ym akcentem wystêpu zespo³u by³o wymuszane przez ochronê i menad¿era zespo³u kasowania zdjêæ wykonanych pó³profesjonalnym sprzêtem fotograficznym przez widzów. Gdy wybi³a pó³noc niebo zajaœnia³o blaskiem milionów g³oœnych gwiazdeczek do nieba ,fajerwerków, które oficjalnie zakoñczy³y obchody Œwiêta Gminy Twardogóra.

.


   WebDesigner: Mateusz Ko³ecki
Zaloguj