Aktualno�ci

Non-profit


Savio- podró¿e po œmierci.

Na pocz¹tku sierpnia z Bazyliki Turyñskiej Wspomo¿ycielki Wiernych relikwie œw. Dominika Savio przywêdrowa³y do Polski, by w szczególny sposób uczciæ tak¿e 150 rocznicê œmierci tego m³odego œwiêtego. Na trasie peregrynacji znalaz³a siê Twardogórska Bazylika Wspomo¿ycielki Wiernych. Do przywitania relikwii parafianie przygotowywali siê poprzez Triduum. A by³o na co czekaæ, gdy¿ trzeba zaznaczyæ, ¿e urna, która zawiera koœci œw. Dominika Savio jest wielkim relikwiarzem, wa¿¹cym oko³o 400 kg, wykonanym w kszta³cie kryszta³u. Wyraziste p³aszczyzny oddaj¹ ciêcia i szlifowanie diamentu, maj¹ one na celu ukazanie obróbkê, tego szlachetnego kamienia i podkreœlenie cnót œw. Dominika. W czêœci przeŸroczystej przedstawiony jest piêtnastoletni œw. Dominik w pozycji le¿¹cej, jako ¿yj¹cy i w momencie ekstazy, kiedy wypowiedzia³ ostatnie s³owa „ Có¿ za piêkn¹ rzecz widzê”. Postura œwiêtego zosta³a oddana na podstawie badañ, jakim zosta³y poddane zachowane szcz¹tki, ubranie natomiast nawi¹zuje do czasu ¿ycia œwiêtego.

Relikwie, które do Twardogóry przyby³y z Marsza³ek by³y witane u progu œwi¹tyni nie tylko przez kustosza ks. prob. Ryszarda Jelenia, ale przez licznie zgromadzone dzieci, m³odzie¿, doros³ych nie tylko z Twardogóry, s¹siednich parafii, ale tak¿e z palcówek salezjañskich. Towarzyszy³a tak¿e Twardogórska Orkiestra Dêta. Do œwi¹tyni natomiast zosta³y wprowadzone przez silnych, umundurowanych mê¿czyzn zarówno ze stra¿y po¿arnej jak i koœcielnej. Pi¹tkowe i sobotnie spotkanie gromadzi³o nie tylko ministrantów, jak by siê mog³o wydawaæ, gdy¿ przewa¿nie œwiêty przedstawiany jest jako patron Liturgicznej S³u¿by O³tarza, ale wszystkie stany. Jest on bowiem we W³oszech, ale nie tylko znany jako patron od ko³ysek. Prosz¹ go bowiem o wstawiennictwo kobiety spodziewaj¹ce siê dziecka, jak i ma³¿eñstwa, które siê o nie staraj¹.

M³ody œwiêty, wychowanek ksiêdza Bosko najpierw na eucharystii zgromadzi³ dzieci i m³odzie¿, a nastêpnie Siostry Opatrznoœci Bo¿ej poprowadzi³y ró¿aniec w intencji rodzin. Na mszê œw. o godzinie 16.30 zgromadzi³y siê m³ode ma³¿eñstwa z dzieæmi i oczekuj¹ce potomstwa oraz narzeczeni. Uroczystej mszy œw. z udzia³em wspólnot parafialnych i grup LSO przewodniczy³ i homiliê wyg³osi³ ks. inspektor Boles³aw KaŸmierczak, przybli¿aj¹c postaæ tego m³odego Wielkiego Œwiêtego. Ju¿ w wieku siedmiu lat napisa³ postanawiania, a wœród nich ¿yczenie „Raczej umrzeæ ni¿ zgrzeszyæ” Jego marzeniem by³o zostaæ œwiêtym. Ks. Bosko pokaza³ mu drogê do œwiêtoœci. Trzeba byœ by³ weso³y, byœ dobrze wype³nia³ swoje obowi¹zki szkolne i prze¿ywa³ w³aœciwie sakramenty i praktyki pobo¿noœci. I nigdy nie zapomina³ o zabawie z rówieœnikami.

Do pó³nocy uwielbia³y Boga poszczególne grupy. By³o czuwanie m³odzie¿y czyli Wieczór z Dominikiem, Apel Maryjny i monta¿ s³owno-muzyczny o œw. Dominiku w wykonaniu kleryków salezjanów z WSD z Krakowa, czuwanie rodziców pod przewodnictwem miejscowego chóru parafialnego Rapsodia i ostatnia tego dnia msza œw. koncelebrowana przez proboszczów pod przewodnictwem ks. dziekana Zdzis³awa Gorczewskiego.

W sobotê, jak i w miniony pi¹tek, ju¿ od wczesnych godzin rannych gromadzili siê przy relikwiach oraz przy ksiêdze pami¹tkowej urzeczeni t¹ prost¹ œwiêtoœci¹. Dotkniêcie, uca³owanie relikwii œwiêtego, na³o¿enie szkaplerza by³o dla poszczególnego cz³owieka „pasem transmisyjnym w kontakcie ze œwiêtoœci¹ Boga”. Na pami¹tkê z tego spotkania otrzymywa³ ka¿dy obrazek z wizerunkiem œwiêtego.

Na mszy sprawowanej przez ks. dyr. Stanis³awa A. Recê swoje wnuki polecali Bogu dziadkowie, a nastêpnie katecheci prowadzili ró¿aniec w intencji dzieci i m³odzie¿y.

Wydarzeniem kulminacyjnym tych uroczystoœci by³a msza œwiêta, w której pod przewodnictwem ks. Inspektora B. KaŸmierczaka przy Relikwiach zebra³a siê ca³a Rodzina Salezjañska z Inspektorii Wroc³awskiej a wiêc ksiê¿a Salezjanie, siostry Córki Maryji Wspomo¿ycielki (salezjanki), Salezjanie i Salezjanki Wspó³pracownicy oraz Ochotniczki Ksiêdza Bosko, a tak¿e rodzice kap³anów. To wielkie spotkanie u Madonny œw. Jana Bosko i Jego m³odego wychowanka œw. Dominika na pewno d³ugo pozostanie w pamiêci.

Przed po¿egnaniem Relikwii, które uda³y siê do Inspektorii Krakowskiej jeszcze na koniec nowicjusze z Kopca przedstawili sceny z ¿ycia Dominika, które zapisa³ jego mistrz i nauczyciel œw. Jan Bosko.

Ostatnie chwile wzruszenia i samochód wyruszy³ w kierunku Zabrza, by zostaæ patronem Zespo³u Szkó³ Salezjañskich. 25 paŸdziernika Relikwie z Krakowa wróc¹ na sta³e do Turynu, by zaj¹æ miejsce w o³tarzu g³ównym Turyñskiej Bazyliki. Jest to ju¿ ostatnia podró¿ zagraniczna.


   WebDesigner: Mateusz Ko³ecki
Zaloguj